fonksiyonelunlar.jpg (129 KB)

Sırala
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Fonksiyonel Unlar

Tüm mutfaklarda un en temel malzemeler arasında yer alıyor. Kullanmaya başlamamız ise oldukça eski tarihlere dayanıyor. Sıvı malzemeyi istenilen seviyedeki katılığa dönüştürme ve birleştirme görevi onu olmazsa olmaz listelerinde ilk sıralara taşıyor. Un yerine kullanılabilecek daha sağlıklı seçenekler günümüzde üretiliyor. Pirinç, teff, çiğ karabuğday, beyaz dut ve keçiboynuzu un çeşitlerini kategorimizden kolaylıkla satın alabilirsiniz. 

Sağlıklı Un Çeşitleri Nelerdir?

Fonksiyonel un çeşitleri besin değeri bakımından beyaz undan farklılaşıyor. Bünyesinde şifa bulunan besin kaynakları çeşitli yöntemler kullanılarak un haline getiriliyor. Böylelikle beyaz un yerine tariflerinizde kullanabileceğiniz sağlıklı unlara sahip olabiliyorsunuz. 

  • Pirinç unu, düşük karbonhidrat içerirken lif bakımından oldukça zengin bir malzemedir. Günümüzde oldukça popüler olan ketojenik beslenme sürecinizde, glüten alerjiniz varsa ve vegan tarzı beslenmenizde daha değerli beslenmek için pirinç ununu tüketebilirsiniz. 
  • Teff unu, lif ve protein bakımından zengin teff tohumlarının öğütülmesi sonucu ortaya çıkıyor. Diğer un çeşitlerine alternatif olarak tariflerinizde ürünü kullanabilir ve bünyenize daha değerli besinleri öğününüzde alabilirsiniz. Vegan köfte hazırlarken, kek yaparken ya da miniklerin kahvaltısına pankek sürprizi yapılacaksa teff unu kullanabilirsiniz. 
  • Keçiboynuzu unu, yapısından dolayı tatlıdır ve renkli bir üründür. Bu sebeple ürünü hem tat hem de renk vermesi için tariflerinizde kullanabilirsiniz. Besin değeri yüksek bu üründen dondurma, içecek, puding, kek ya da yulaf lapası hazırlayabilirsiniz. 

Glütensiz Un Nedir?

Glüten, buğdayın doğal özünde olan bir protein çeşididir. Bu sebeple buğdaydan öğütülen içinde glüten de bulunur. Bu madde bazı kişilerin bünyesinde sindirilemez ve ciddi rahatsızlıklar oluşabilir. Bu kişiler genellikle çölyak hastası ya da glüten hassasiyetine sahip olurlar. Bünyesinde doğal olarak glüten bulunmayan besin kaynakları öğütülerek unu dönüştürülür ve böylelikle hazırlanan ürünün içinde bu madde bulunmaz. 

Glütensiz Un Faydaları Nelerdir?

  • Sindirim sorunları ve yaşam kalitesini düşüren yan etkiler yaratan glüten, günümüzde alternatif besin kaynakları sayesinde hayatımızdan kolayca çıkabiliyor. Glüten hassasiyeti olmayan kişilerin de kilo kontrol ya da sağlıklı beslenme menülerinde fonksiyonel unlara oldukça yer verdiği biliniyor.
  • Glütensiz unların çoğu lif bakımından zengin ve besin değeri yüksek temel malzemelerden hazırlanıyor. Hal böyle olunca malzemenin tüm besin zenginliklerini kolayca vücudumuza alabiliyoruz. 
  • Gün içinde hem sevdiğimiz keki güzel bir bitki çayı eşliğinde tüketiyoruz hem de sağlıklı bir ara öğün alternatifini kendimize sunmuş oluyoruz. 

Glütensiz Un ile Normal Un Farkı Nedir?

Uzun yıllardır ekmek yani katık için buğdayın öğütülmesinden ortaya çıkan beyaz un malzeme olarak tercih edildi. Farklı ve besin değeri daha yüksek malzemelerin öğütülerek un yerine kullanılması ise son dönemlerin alışkanlığı olarak karşımıza çıkıyor. Normal un dediğimiz beyaz un, buğdayın değirmende öğütülmesi sonucu hazırlanıyor. Kullanılan ham maddeden dolayı glütenli un sınıfında yer alıyor. Bünyesinde glüten olmayan besinlerden hazırlanan un çeşitleri ise glütensiz olarak isimlendiriliyor. 

Glütensiz Un Nasıl Kullanılır?

Glütensiz un, beyaz unun kullanıldığı şekilde ve her yerde varlık gösterebilir. Sıvıları daha katı hale getiren ve tüm malzemeyi birleştiren glütensiz unu tarifinizin olması gereken kıvama gelene kadar ekleyebilirsiniz. Keçiboynuzu gibi renkli ve tatlı malzemeden hazırlanan glütensiz unu kakao ve şeker yerine de tariflerinizde kullanabilirsiniz. 

Tüm fonksiyonel un çeşitleri Hayfene ile kapınızda! Oldukça geniş baharat çeşitleri, yaz kış tüketebileceğiniz karışım bitki çayları, sofraların vazgeçilmezi hazır soslar, taze kuruyemişler ve daha fazla sağlıklı ürün sizleri bekliyor. İstediğiniz ürünü sepete ekleyerek kolayca satın alabilir ve doğru saklama koşulları altında paketinin üstünde yazan son kullanım tarihine dek sağlıkla tüketebilirsiniz. Fonsiyonel un fiyatları ürünün gramajına ve çeşidine göre farklılık gösteriyor. Ürüne sahip olduktan sonra mutfağınızda ya da kilerinizde nemsiz bir ortamda saklamanızı tavsiye ederiz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.