Sırala
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.
Seçtiğiniz kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Glütensiz Ürünler

Son yıllarda gittiğimiz mekanlarda ya da sosyal medyada adını çok sık duyduğumuz glüten; buğday, çavdar, arpa ve yulaf gibi tahıllarda bulunan bitkisel bir proteindir. Bu tahılların malzeme olarak kullanıldığı tüm tarifler glüten içerir. Ekmek, makarna, kek ve börek gibi tarifler glüten bakımından zengindir. Glütenin içinde olduğu ürünleri tüketen kişilerde bazı rahatsızlıklar görülebilir. Bu duruma glüten hassasiyeti diyoruz. Ya da daha sert bir şekilde etkilenen kişilerde de çölyak hastalığı olabiliyor. Bu sebeple glütensiz beslenme bazı kişiler için oldukça önemli. Kategorimizi ziyaret ederek içinde glüten olmayan ürünlerden satın alabilirsiniz.

Glütensiz Ne Anlama Geliyor?

Glütensiz ibaresini gördüğünüz ürünler ya da tarifler glütenin bulunduğu tahılların kullanılmadığı ya da ayrıştırıldığı anlamına geliyor. Glüten hassasiyeti olan kişiler bu ürünleri tüketerek yaşam kalitelerini düşürmeden hayatlarına devam edebiliyor. Glütensiz olan ürünlerde ya glüten çok düşük seviyede oluyor ya da hiç olmuyor.

Glütensiz Beslenme Nedir?

Glütensiz beslenme, glüten hassasiyeti olan kişilerin tercih ettiği bir beslenme şeklidir. Bu kişiler glüteni bünyelerine aldıkları zaman çeşitli sindirim konularında sorun yaşamaya başlarlar. Bu sebeple beslenme listelerinden glüten içeren gıdaları çıkarmaları gerekir. Glüten içermeyen ya da yüksek protein gibi ürünlere ulaşmak için özel besinler kategorisini ziyaret edebilirsiniz. 

Glütensiz Yiyecekler Nelerdir? 

Kek, kurabiye, puding ya da krep gibi tariflerde tahıllardan elde edilen un çeşitleri yerine dut, pirinç, nohut, fındık, keçiboynuzu ya da badem gibi glütensiz besin kaynaklarından elde edilen un çeşitleri kullanılabilir. Kırmızı ve beyaz et ürünleri, meyveler, sebzeler, yumurta, süt ve süt ürünleri, patates ve bakliyat glüten içermeyen besin kaynaklarıdır. Kategoride brokoli tozu, ıspanak tozu, pancar tozu, teff unu, çilek kurusu, mango kurusu, muz kurusu, sarımsak tozu, çiğ karabuğday unu ve daha fazlasını bulabilirsiniz. 

Glütensiz Beslenmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Çölyak hastalarının ya da glüten hassasiyeti olan kişilerin glütensiz beslenmeleri sağlıkları için oldukça faydalıdır. Glütenin bedende yarattığı hassasiyet belirtilerinin yok olması kişinin gündelik yaşam kalitesini artırır. Bağırsak işlevleri düzelir. Demir, Çinko, B6, B12 gibi insan bedeni için önemli vitamin ve minerallerinin emiliminin artması sağlanabilir. Bu artışla kansızlığın ve saç derisi sorunlarının önüne geçilebilir. Glüten hassasiyeti olmayan kişilerin glütensiz beslenmesi uzmanlar tarafından önerilmez. Lif, B1, B9, A, Magnezyum gibi vitamin ve minerallerin yetersiz alımına sebep olabilir. 

Hayfene ile glüten içermeyen ürünler kapınıza kadar geliyor! Size de sadece istediğiniz ürünleri sepete ekleyip sipariş vermek kalıyor.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.