Hayfene

Ardıç Tohumu 120 gr

29,90 TL
100 TL Üzeri Ücretsiz Kargo
Kolay İade Garantisi
Güvenli Ödeme Sistemi
Stok Kodu: 1742
Stok Durumu: Stokta Var
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • Hayfene Ardıç Tohumu 120 gr

  Diğer İsimleri

  Ardıç Meyvası, Cücek

  Menşei

  Türkiye

  İngilizce Adı

  Juniper Berries

  Botanik Adı

  Juniperus communis L.I.

  Ardıç Tohumu Nedir?

  Adıç Ağacı - Ardıç TohumuArdıç bitkisi, Avrupa, Asya, Kuzey Amerika’nın kuzey bölgelerinde yerel bir tür olarak yetişen, Teksas merkezi ve doğu Oregon’da da yüksek verimde yetiştirilen bir ağaçtır. Tarihi ve kültürel geçmişi uzun yıllara dayanan Ardıç’a, tarihte ilk kez M.Ö. 1500’lü yıllara ait papirüslerde rastlanmıştır.

   

  Ardıç ağacının bereket ve doğurganlık tanrısı Ashera’nın simgesi olduğu bilinmektedir. Batı Avrupa kültüründe, kapısında Ardıç yetişen eve cadıların giremeyeceği rivayet edilir. İskoç kültüründe Ardıç’ın kem gözlerden koruduğuna, Tibet kültüründe işe şeytanları kovduğuna inanılır.

   

  Gövdesi ince kabukludur. Yapraklar genç bitkilerde iğne şeklinde iken yaşlandıkça pul formunu alır. Yapraklar karşılıklı veya çevrel olarak dizilmiştir. Genç bitkilerde iğne yapraklar beyaz şeritlidir.

   

  İğne yaprakların üst yüzü genellikle alt yüzünden daha açık renklidir. Uç kısımları batıcı, dip kısımları geniştir. Kozalakları yuvarlak ve üzümsü görünüşlüdür. Her kozalakta 1- 10 arası tohum bulunur.

  Ardıç Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  -Romatizmayı hafifletici bir etkisi vardır,

  -Kansızlığa iyi geldiği söylenmektedir,

  -Damar sertliğini önlediği ifade edilir,

  -Zayıflamaya yardımcıdır,

  -Yorgunluk gidericidir,

  -Soğuk algınlığının giderilmesine yardımcı olur,

  -Yorgunluk giderici bir etkisi vardır.

  Ardıç Tohumu Nasıl Kullanılır?

  Mor, mavi, eflatun ve siyahımsı kahverengindeki meyveleri gıda ve bitkisel tedavi amacıyla kullanılır. Günümüzde en bilinen kullanımı, alkollü bir içki olan Cin'e lezzetini veren ana bitkilerden biri olmasıdır. Bunun yanında çay olarak, ya da kurusu yemeklere ilave edilerek tüketilebilir.

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.