Hayfene

Ortadoğu Mutfağı Baharat Seti

154,90 TL
175,40 TL
%12 indirimli
200 TL Üzeri Ücretsiz Kargo
Kolay İade Garantisi
Güvenli Ödeme Sistemi
Stok Kodu: PKT37
Stok Durumu: Stokta Var
 • Ürün Özellikleri
 • Yorumlar (0)
 • Tavsiye Et
 • Resimler
 • HAYFENE ORTADOĞU MUTFAĞI SETİ

  Kahvaltılık Zahter (Türkiye) ;
  Zeytinyağı ile karıştırılıp ekmek banılarak tüketilir. Bu yağlı karışım salatalara da eklenebilir. Hayfene Lübnan Zahterinden asıl farkı sofralara sunumunda zeytin yağı ve zahter ayrı ayrı sunulur. Ekmek önce zeytin yağına ardından zahtere banılarak yenir. Ağızda daha net ve keskin bir tat bırakır.

  Sumak;
  Sumak, Ortadoğu'da yerel olarak yetişen bir çalı bitkisine ait meyvelerin kurutulup toz haline getirilmesiyle  elde edilir. Maun ailesine ait bir tür olan Sumak bitkisi, Türkiye ve Arap ülkelerinde yaygın olarak kullanılır.


  Harissa ;
  Arap mutfağından doğan bir lezzet olan Harissa, Kuzey Afrika'da yaygın olarak kullanılan, ezmesi de yapılabilen bir çeşnidir. İçeriğinde toz kırmızı biber, serrano biberi gibi biber çeşitlerinin yanı sıra, sarımsak, kişniş, frenk kimyonu gibi baharatlar bulunmaktadır. Ezme veya sos elde etmek için, içerisine domates ve zeytinyağı eklenir. Tunus, Fas, Cezayir ve Libya mutfaklarında ise et ve balık yemeklerinde kullanılılır. Bazı yemeklerde limon suyuyla zenginleştirilir. Ezmesi makarnalarda, sandviçlerde ve pizzada kullanılır. 

  Kişniş;
  Kişniş, binlerce yıldır Ege ve Asya bölgesinde kullanılan, günümüzde batıda da yaygın olarak kullanılmaya başlanmış bir baharattır.  Geleneksel olarak, sindirimi kolaylaştırdığı için gaz giderici etkisiyle özellikle fasulye ve benzeri sindirimi güç yemeklerde kullanılır.  Bunun yanında kişniş, likor ve biraların tatlandırılmasında, çeşitli çorba, sos ve etlerde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Et yemeklerinde, tavuk yemeklerinde, çorbalarda, soslarda, tatlılarda ve şekercilikte kullanılır.

  Ras El Hanut ;
  Ras El Hanut Orta Doğu ve Kuzey Afrika da çok popüler olan, içerisinde kakule, karanfil, tarçın, tatlı toz biber, kişniş, kimyon ve karabiber bulunan bir baharat karışımıdır. Bu karışım her dükkana, her eve göre değişken olabilir.  Ras El Hanut, dükkanın başı demektir ve bu da bir baharatçının sunabileceği en iyi baharatların karışımı anlamında kullanılır. Bununla birlikte zaman içerisinde bu Ras El Hanout adı yalnızca belirli bir karışıma verilmeye başlanmıştır. Ras El Hanout, et ve tavuk yemeklerinde marine için, kuskus ve pilav için kullanılabilir. Keçi etiyle de çok iyi bir uyum sağlar.

  Zahter;
  Ülkemizde Hatay yöresinde yoğun olarak kullanılan Hayfene Kahvaltılık Zahter ile karıştırılmamalıdır. Bu zahter kara kekik ya da dağ kekiği olarak bilinen ballıbabagiller ailesi ait bir ottur. Kekikten daha acı ve serttir.Akdeniz ülkelerinde kekiğin yerine kullanıldığı gibi çay olarak demlenerek de tüketilebilir.Zahter orta çağda, cesaret sembolü olduğuna inanılır ve şövalyeler tarafından zırhlarında bulunurdu. Kokusu ile savaşın ortasında bile kişinin farkındalığını arttırdığı söylenmektedir.

   

Benzer Ürünler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.