Sort
Total of 13 products are displayed.
Total of 13 products are displayed.

Tuz Çeşitleri

Doğada kendiliğinden oluşan ve insan sağlığı için oldukça önemli olan tuz birçok çeşide sahiptir. Mecaz anlamda da dilimize yerleşse de esas gündemi yiyeceklere aroma vermektir. Tarifler ekşi, tatlı, acı ve tuzlu olmak üzere dört temel lezzette ayrılır. İçlerinden tuz tüm tariflerde miktarı değiştirilerek kullanılabilir. Tatlılara bir cimcik tuz konulduğu bilinir. Mutfaklarda iyotlu, iyotsuz ve salamura çeşitlerinin kullanımı oldukça yaygındır. Göllerden ya da yer altında bulunan birikintilerinden tuz toplanır. Rafine edilerek kullanıma sunulur. Sofra tuzu olarak bilinen ürüne sonradan iyot eklenir. İnsan bedeninin sağlıklı kalabilmesi için iyot tüketimi önemlidir. Ürün kullanıma hazır bir şekilde satışa sunulur.

Bu kategoride tüm tuz çeşitlerine ulaşabilir ve Hayfene'den kolayca satın alabilirsiniz. 

Kaç Çeşit Tuz Vardır?

Tuz kullanımı insanlık tarihinde oldukça eski zamanlara dayanır. Teknolojinin günümüzdeki gibi gelişmiş olmadığı zamanlarda yiyecekleri korumak için tuz kullanılırdı. Her tuz çeşidinin farklı bir kullanım amacı vardır ve insan sağlığı için çeşitlilik önemli bir uygulamadır. 

Doğada tuz sıvı ve katı halde bulunur. Suların içinde bulunan tuz sıvının buharlaştırılmasıyla ortaya çıkar. Katı halde olan tuz ise madencilik yöntemleriyle ortaya çıkarılır. Çıkarılan kaynağın adına göre isimlendirilir. Bu duruma göre kaya tuzu, deniz tuzu, göl tuzu ve yer altı kaynak tuzu şeklinde çeşitlerini sayabiliriz. 

Tuz Çeşitleri ve Faydaları Nelerdir?

Tuz tüm canlılar için oldukça önemlidir ve gerekli miktarda günlük vücuda alınması beklenir. Her tuz çeşidinin kullanım ve faydası farklıdır. Kullanımı en yaygın olan tuz çeşidi şüphesiz sofra tuzudur. İyotlu ve iyotsuz olmak üzere iki çeşidi vardır. Tuzun doğal halinde iyot bulunmaz ama sonradan besine dahil edilir. Kaya tuzu ise yer altından katı ve büyük parçalar halinde çıkarılır. En doğal haliyle hiçbir işlem görmeden kullanıma sunulur bu sebeple en temiz tuz kaynakları olarak görülür. Yiyecekleri doğal yollarla saklamak için kullanılır. Himalaya tuzu, Pakistan bölgesinden çıkarılan farklı renklere sahip bir tuz çeşididir. Sofra tuzuna göre daha keskin bir aroması vardır. Ürünü suda çözdürüp içebilir ya da banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Doğada en saf kabul edilen tuz çeşitlerindendir ve içerisinde yaklaşık 84 mineral olduğu söylenir. Mineral bakımından zengin bir başka tuz kaynağı ise deniz tuzudur. Daha çok salamura yapımında kullanılır. Limon tuzu ise meyve kaynaklı bir besindir ve daha çok temizlik işlerinde kullanılır. Epsom yani İngiliz tuzu doğal yollarla meydana gelen bir tuz çeşididir. Tadı acı olduğu için yemeklerde kullanılmayan bu ürün daha çok kozmetik alanda fayda sağlar. 

Kaya Tuzu ile Neler Yapılır?

Baskın bir aroması olan kaya tuzu doğru miktarda olduğunda sofra tuzunun yerine kullanılması mümkündür. Bunun dışında gıdaların korunması için aktif olarak kullanılır. Pembe Himalaya Tuzu Nerede Kullanılır?

Bu tuz çeşidi kolay erimeyen bir yapısı vardır. Bu sebeple tuzun uzun süre kalmasını istediğiniz tariflerde kullanabilirsiniz. Suya karıştırarak içebilir ya da banyo suyunuza ekleyerek şifasından faydalanabilirsiniz. 

Hangi Tuz Daha Sağlıklıdır?

Günlük yaşam için sofra tuzu kullanımı idealdir. İnsan bedeninin iyot ve sodyum ihtiyacını karşılar. Bunun dışında kalan kaya ve himalaya tuzu ise özel kullanım alanları dışında günlük kullanımda sofra tuzundan sonra ikinci sırada önerilebilir. Sodyum bakımından zengin olan bu tuz çeşitlerini ölçülü kullanmak sağlık açısından önemlidir. 

En Zararsız Tuz Hangisidir?

Doğada kendi halinde var olan tuz çeşitlerinin her birinin faydası ve kullanım alanı farklıdır. Günlük kullanım için sofra tuzu uygundur. 

Hayfene ile istediğiniz tuz çeşidine kolayca sahip olabilirsiniz. Ayrıca baharat, bitkisel çaylar, sebze tozları, özel soslar gibi ürünleri inceleyerek ihtiyacınız olanları sepete ekleyip siparişinizi tamamlayabilirsiniz!

Prepared by  T-Soft E-Commerce.