Sık Sorulan Sorular
tab.jpg (88 KB)
Ürünlerinizde Işınlanma İşlemi Uyguluyor Musunuz ? 
Ürünlerimizin hiç birinde ışınlama uygulanmıyor. Işınlama bildiğiniz gibi bir sterilizasyon işlemidir ve yapıldığında etiket üzerinde bildirimi zorunludur. Bizler gıdanın uygunluğunu satın alma ve mal kabul aşamalarında, tedarikçiden analiz isteme, yıl içerisinde belli periyotlarda akredite laboratuvara analize gönderme şeklinde kontrol etmekteyiz. Mevzuatımızdaki limitlere uygun olmayan ürünler satın alınmaz ve bu uygunluğu koruyabilmeleri için nem ve sıcaklık kontrollü depolarımızda muhafaza edilir.
 
Vanilya Ekstraktınız Alkollü Müdür ? 
Vanilya Ekstraktımız alkolsüzdür.
 
Hindistan Cevizi Yağınız Organik Midir ? 

 

Birçok sözde "organik” ürün piyasada bulunmaktadır. Organik Hindistan cevizi yağı seçerken mutlaka sertifikası olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz. ( Organik sertifikamıza Sertifikalarımız adlı sayfamızdan ulaşabilirsiniz )
100 Ml Yağlarınız Soğuk Sıkım Mıdır ? 
100 ml yağlar soğuk sıkım yağlardır. Kendimiz tohumları alarak üretim tesisimizde soğuk sıkım olarak üretmekteyiz. İçerisinde başka hiç bir yağ ve katkı bulunmaz. Yalnız kantaron yağı istisnadır. Kantaron bitkisinin zeytinyağında bekletilmesi sonucu elde edilmektedir.
Ürünlerinizde Gluten Var Mıdır ?
Ürünlerimizde gluten yok ama gluten içeren tahıllar fabrikamızda mevcut. Gluten içeren tahıllar ve alerjenler her ne kadar ayrı depolansa da, üretimlerinde farklı ekipmanlar kullanılsa da, aynı fabrikada bulunmaları sebebiyle bulaşma ihtimali var. bu yüzden tamamen yok diyemiyoruz ne yazık ki.
Ginseng'i Nasıl Tüketmeliyim ?
Kore ginsengi olarak da bilinen Panax Ginseng’tir. Tok karnına, 1 tatlı kaşığı bal ile yarım çay kaşığı toz ginseng karıştırıp tüketebilir.
 
Ürünlerinizde ki Alerjen Durumu Nedir ?
Gluten içeren tahıllar ve alerjenler her ne kadar ayrı depolansa da, üretimlerinde farklı ekipmanlar kullanılsa da, aynı fabrikada bulunmaları sebebiyle bulaşma ihtimali var. bu yüzden tamamen yok diyemiyoruz ne yazık ki.
 
Firmanız Helal Sertifikalı Mıdır ? 
Firmamız " Helal Sertifikalı" dır. ( Helal sertifikamıza Sertifikalarımız adlı sayfamızdan ulaşabilirsiniz )
 
 
Organik Baharat Üretimi 
Organik baharat üretimi çok kısıtlı. Bu sebeple tüm yıl boyunca tedarik edilemiyor. Ayrıca edindiğimiz tecrübelere göre, organik baharatlar lezzet, görünüm ve koku açısından daha zayıf. Bu sebeple, Türk Gıda Kodeksi baharat tebliğine göre uygunluğunu gözeterek satın alma, depolama ve sevk işlemlerini yönetiyoruz.
 
Hayfene Nar Ekşisi Hakkında
Nar ekşimiz Şanlıurfa’da yetişen narların toplanıp, tanelerin ayıklanıp konstre edilmesiye üretilir ve %100 nar konsantresidir. Düşük sıcaklıkla evaporasyon yöntemi ile konsantre edildiğinden yüksek ısıya maruz kalmaz ve besin, vitamin değerlerini kaybetmez. Hiçbir katkı maddesi, koruyucu madde, şeker vs. içermez. Güvenle tüketebilirsiniz.
 
Tavsiye Edilen Kullanım Süreleri Hakkında
Baharat ve bitkilerin hasat dönemi genel olarak yaz aylarıdır. Şuanda hem üreticilerin hem bizim depomuzdaki ürünler genelde önceki yılın yaz sezonunun ürünleridir ve tavsiye edilen tüketim tarihi hasattan sonra 2 yıldır. Yani 2 yıl raf ömürlü ürün bulmanız zaten çok zordur. Yaz boyunca yeni ürünler hasat edilir, kurutulur, geçmiş yılın ürünleri Eylül Ekim gibi biter ve sonra yeni sezon ürünleri raflarda yer almaya başlar. Ama önceki sezonu bitirmeden üreticiler yeni ürüne geçmezler. Biz üreticinin beyan ettiği son tüketim tarihini yazmakla mükellefiz, buna uymaya gayret gösteriyoruz. Tüketim tarihi yaklaşan ürünlere bazı firmalar ışınlama yapar ve bir 2 yıl daha raf ömrünü uzatabilirler ama bildiğiniz gibi bizin ürünlerimizde ışınlama uygulanmıyor.
1 yıl baharat tüketimi acısından yeterli bir zamandır. Ayrıca tavsiye edilen tüketim tarihi denmesi, ürünün bozulacağı anlamına gelmez, yani kuru ve serin, güneş görmeyen ortamda muhafaza edilirse bozulmayacaktır. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.