Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Vegan Ürünler

Dünyada ve ülkemizde popüler bir beslenme felsefesinin karşılığına denk gelen Vegan, çeşitli sebeplerden dolayı hayvansal ürünleri tüketmeyi reddeder. Bu ürünler sadece besin kaynakları değildir. Kıyafet ya da herhangi bir malzeme de olabilir. Günümüzde birçok market bu felsefeye yönelik ürün çıkararak vegan beslenen bireylerin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyor. Hayfene’de de özel besinler kategorisinden vegan beslenme seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

Kategoride baharat, kuru meyve ve kuruyemiş çeşitleri bulunuyor.

Vegan Nedir?

İnsanlık tarihinde ateşin bulunmasıyla hayvansal gıdaların tüketimi başladı denilebilir. Bunun öncesinde ise vegan beslenme modeli olduğu biliniyor. Kelimenin kökeni vejetaryen sözcüğüne uzanıyor. Ve vejetaryen ise canlı, sağlıklı ve hayat dolu anlamına gelen vegetus kelimesinden türüyor. Hayvanların kullanıldığı her türlü ürünü dışlayan bireylere vegan deniliyor. 

Vegan ve Vejetaryen Arasındaki Farklar Nelerdir?

Vejetaryen beslenme şekline daha aşina olsak da artık vegan beslenme şekline de hakimiz. Birçok yönüyle birbirine benzeyen ve aynı şekilde birçok yönüyle de farklı bakış açıları olan iki beslenme çeşidi diyebiliriz. Vegan bireyler hayvansal hiçbir ürünü hayatlarına kabul etmez ve dışlarlar. Vejetaryenler ise bazı hayvansal gıdaları tüketiyorlar. Yani, vejetaryen kırmızı et tüketmeyi kabul etmeyip beyaz peynir yemeği kabul edebilir. Vejetaryenler kendi içlerinde dört farklı gruba ayrılırlar. Bunlardan en yaygın olanı ise et tüketmeyip yumurta ve süt ürünleri tüketen gruptur.

Veganlar bir yemeğin tüm yapım aşamasıyla ilgilenirler. Yani yemeğin içinde hayvansal hiçbir ürün olmadığı gibi yapımında kullanılan eşyaların da hayvansal kökeninin olmaması gerekir. Vejetaryenler ise yemekte sadece et olup olmamasıyla ilgilenirler. Veganlar bal tüketmezken vejetaryenler bal tüketimini dışlamazlar. 

Vegan Beslenme Ne Demektir?

Vegan beslenme sadece yedikleri yemeklerin hayvansal gıdayı dışlamasından ibaret değildir. Yemeğin yapılma aşamasında kullanılan her türlü eşyanın da hayvansal üründen oluşmaması gerekir. Misal, hayvanlar üstünde deney yapılarak üretilen hiçbir eşyanın yemek yapım aşamasına dahil edilmemesini isterler.Vegan Ürünler Nelerdir?

Hayvanların ürettiği ya da hayvanlardan üretilen besin kaynakları dışında kalan her türlü yemek vegan ürün olarak kabul edilir. Bunların başında kuru baklagiller, sebzeler, bitkiler, meyveler ve zeytinyağı bulunur. Özellikle faydalı yağlardan zengin kuruyemişler ve tohumlar bu tip beslenme modelinde çok tüketilir. Süt yerine ise badem, fındık ya da soya gibi besinlerden hazırlanan sıvılar kullanılır. 

Vegan Beslenmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tam bir vegan diyeti ortaya konduğunda tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve kabuklu yemişler bolca tüketilir. Faydalı gıdalardan zengin beslenen vegan kişiler birçok değerli vitamin ve minerali bünyesine kolayca alır. Kişinin yağ kütlesi azalır ve ideal kilosuna kolayca ulaşabilir. Bu da kişinin sağlıklı yaşama sürecine destek verir. Vegan beslenen kişiler bazı değerli vitamin ve minerallerden mahrum kalabilir. Özellikle insan bedeninin çalışmasında önemli rol oynayan B grubu vitaminler eksik kalır. Bu sebeple vegan beslenen kişilerin bu gruba ait besin takviyesi kullanması oldukça önemlidir. 

Hayfene, özel besinler kategorisine girerek vegan ürünlere ulaşabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.