Out of stock
Hayfene

World Tour Spice Set

347.90 TL
409.20 TL
%15 Discount
300 TL Üzeri Ücretsiz Kargo
Kolay İade Garantisi
Güvenli Ödeme Sistemi
Stok Kodu: PKT26
Stok Durumu:Out of stock
 • Features
 • Comments (0)
 • Recommend
 • Images
 • HAYFENE DÜNYA TURU SETİ

  Garam Masala ;
  Hint dilinde "garam” (acı) ve "masala” (baharat karışımı) kelimeleriyle betimlenen, kuzey Hindistan ve Güney Asya mutfaklarında yaygın olarak kullanılan bir çeşnidir. Tek başına kullanılabildiği gibi, özel soslarla da kullanılabilir. Ayurveda’da vücudu ısıtan besinler arasında kabul edilmektedir. Garam masala, farklı bölge ve kültürlerde, farklı damak tatlarına göre değişik oranlar ve baharat türleriyle hazırlanabilmektedir. Tipik bir hint gram masalasında karabiber, beyazbiber, karanfil, tarçın, muskat, siyah ve yeşil kakule, defne yaprağı ve kimyon bulunur.

  Harissa;
  Arap mutfağından doğan bir lezzet olan Harissa, Kuzey Afrika'da yaygın olarak kullanılan, ezmesi de yapılabilen bir çeşnidir. İçeriğinde toz kırmızı biber, serrano biberi gibi biber çeşitlerinin yanı sıra, sarımsak, kişniş, frenk kimyonu gibi baharatlar bulunmaktadır. Ezme veya sos elde etmek için, içerisine domates ve zeytinyağı eklenir. Tunus, Fas, Cezayir ve Libya mutfaklarında ise et ve balık yemeklerinde kullanılılır. Bazı yemeklerde limon suyuyla zenginleştirilir. Ezmesi makarnalarda, sandviçlerde ve pizzada kullanılır. 

  Ras El Hanut ;
  Ras El Hanut Orta Doğu ve Kuzey Afrika da çok popüler olan, içerisinde kakule, karanfil, tarçın, tatlı toz biber, kişniş, kimyon ve karabiber bulunan bir baharat karışımıdır. Bu karışım her dükkana, her eve göre değişken olabilir.  Ras El Hanut, dükkanın başı demektir ve bu da bir baharatçının sunabileceği en iyi baharatların karışımı anlamında kullanılır. Bununla birlikte zaman içerisinde bu Ras El Hanout adı yalnızca belirli bir karışıma verilmeye başlanmıştır. Ras El Hanout, et ve tavuk yemeklerinde marine için, kuskus ve pilav için kullanılabilir. Keçi etiyle de çok iyi bir uyum sağlar.

  Barbekü ;
  Kırmızı et, tavuk, patates, mısır, patlıcan, kabak başta olmak üzere ızgara yapılabilecek çoğu yemekte kullanılabilir. Barbekü partilerinin vazgeçilmezi olan baharatımız yemeklerinize ayrı bir tat vermenizi sağlar.

  Makarna & Pizza ;
  Makarnada ve makarnalara sos hazırlarken kullanılabilecek nane, kekik, fesleğen, kırmızı pul biber gibi baharatların karışımından oluşan bir baharattır. Her türlü  makarna çeşidinde, lazanya yapımında ve kırmızı soslarda kullanılabilir. Evde pizza yapıldığında soslara katılabilir. Gerek evde yapılan pizzalarda, gerek dışarıdan söylenen pizzalarda pizzanın üzerine serpilebilir. Marinara sos yapımında kullanılabilir.

  Fajita;
  Meksika’ya özgü  bol baharatlı bir et yemeğidir. Kırmızı et ve ya tavuk ile hazırlanabilir. Et soteden farklı olarak, bu yemekte hem etler hemde sebzeler julien tarzında kesilir ve bol baharat eklenir.  Fajita baharatı; sarımsak tozu, soğan tozu, nane, tuz gibi baharatların karışımlarından meydana gelmiştir.  Bu baharat ile et yemeklerini yaparken hem zamandan kazanacak, hem de bir lezzet şöleni yaratacaksınız.

  Kajun ;
  Kajun baharatı, toz biber, karabiber, sarımsak, soğan tozu, toz tatlı biber gibi baharatların özel oranlarda katıştırılması ile elde edilir. Sanılanın aksine ABD'de değil, Afrika'nın kuzeyinde ortaya çıkmıştır. Günümüzde Louisiana (ABD), Cajun mutfağı, Uzakdoğu mutfağı ve Güney Amerika'da kullanımı yaygındır. "Cajun Chicken" diye bilinen tavuk yemeğine o harika tadını veren de cajun baharatıdır. Tavuğa ek olarak et yemeklerinde ve karides başta olmak üzere deniz mahsüllerinde, sebze ve haşlanmış yumurtada da kullanılır. Türk mutfağına da tavuk ve patates ile kullanılarak girmeye başlamıştır. Patates kızartmalarına tat katmak için uygundur.

  Yeşil Köri ;
  Normal körinin kullanıldığı başta tavuk yemekleri olmak üzere bütün yemeklerde kullanılabilir. Buna ek olarak normal körinin yaygın olarak kullanılmadığı kırmızı etli yemeklerde de kullanılır. Tayland mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Benzer Ürünler
Prepared by  T-Soft E-Commerce.