Sort
Total of 191 products are displayed.
Total of 191 products are displayed.

Tekli Baharatlar

Baharatlar bize doğanın hediyesidir diyebiliriz. Yemeklerin lezzetini zenginleştiren ve farklı bir damak deneyimi yaşatan, bütün mutfaklarda oldukça özel ürünlerdir. Kullanım yerleri ya da miktarları kişinin zevkine göre değişkenlik gösterse de yeri geldiğinde bir kimyacı gibi baharatları oranlamak gerekebilir. Her biri farklı baskınlıkta aromaya sahiptir ve birinin diğerini yok etmesi tariflerde istenmeyen bir durumdur. Baharatların birbirini tamamlaması ve eşlik etmesi beklenir. 

Karışım baharatlar olduğu gibi tek tek satılan ve tek başına kullanılan baharat çeşitleri de vardır. Tekli baharat çeşitlerine bu kategoriden ulaşabilir ve Hayfene'den kolayca satın alabilirsiniz. 

Tekli Baharat Çeşitleri

Baharatları karışık kullanmayı sevdiğimiz kadar tek tek kullanmayı da oldukça seviyoruz. Bazen kendimiz evde yaptığımız yemeğe göre baharatları karıştırmak istiyoruz. Hal böyle olunca tek bir ürünü içeren baharat paketleri bizim için önemli bir detay haline geliyor. Tek başına tüketimi tercih edilen baharat çeşitleri içinde tatlı kırmızı biber, beyaz biber toz, soğan öğütülmüş, sarımsak granül, kimyon tane, çörek otu ve daha fazlası bulunuyor. Büyük mutfaklara özel maydanoz toz, dereotu toz, kırmızı biber tane, aspir, biberiye ve daha fazla ürün çeşidine ulaşabilirsiniz. 

Tekli Baharat Çeşitlerinin Kullanıldığı Yemekler ve Şifaları

Baharatlar renkleriyle, kokularıyla, aromalarıyla ve faydalarıyla tariflerimizde yer veriyoruz. Dünden bugüne yemek çeşitlerine göre kullanmaya alıştığımız baharat çeşitleri var.

  • Et yemeklerinde; kırmızı et ve tavuklarda pul biber, tuz, karabiber, kekik, sarımsak kurusu ya da soğan kurusu kullanabilirsiniz.
  • Özellikle tavuklarınızı sütün içinde marine ederken zerdeçal, köri, kişniş ya da tane karabiber ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.
  • Balık menülerinde ise dereotu tozu, maydanoz tozu ya da defne kullanarak aromatik bir tat deneyimleyebilirsiniz.
  • Tüm sebze yemeklerinde pul biber, nane ve karabiber kullanabilirsiniz. Nanenin yemeklerle birlikte tüketildiğinde mideyi rahatlattığı söylenir.
  • Biber çeşitleri ise metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize destek olabilir.
  • Hamur ya da ekmek içeren tariflerinizde çörekotu, fesleğen, kekik kullanabilirsiniz. Mantının üstüne ekşi tadıyla sumak serpebilir ve poğaça hamurunuza dereotu tozu karıştırabilirsiniz.
  • Salatalarınıza sevdiğiniz baharatlardan sos hazırlayabilirsiniz. Tuz yerine sumak kullanabilir ya da kekik ve nane lezzetini tercih edebilirsiniz. 

Baharatların şifası ise çeşidine göre farklılaşıyor. Acı baharatlar metabolizmayı hızlandırdığı biliniyor. Nanenin soğuk algınlığına iyi geldiği söylenir. Tarçın özellikle kış aylarında vücut direncini yükseltmesi için tüketilir. Hoş kokusuyla sinirlere iyi gelebilir. Kekik vücut dengesi için tüketilebilir. 

Bu kategoriden tek baharat çeşitlerine ulaşabilir ve kolayca satın alabilirsiniz. Satın aldığınız ürünleri oda sıcaklığında, direk ışık almayan ve ağzı kapalı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz

Prepared by  T-Soft E-Commerce.