caylar.jpg (121 KB)

Sırala
Toplam 59 ürün görüntüleniyor.
Toplam 59 ürün görüntüleniyor.

Çaylar Çeşitleri

Ülkemizde içimi ve tariflerde kullanımı yaygın olan çay; bitkilerin yaprakları, gövdeleri, tohumları ya da kabukları kullanılarak hazırlanıyor. Tek başına, atıştırmalık yanında, mutlu olunca, hazım sorunu yaşandığında, keyif yapmak istediğin, sıcak bir yaz sabahında ya da soğuk bir kış akşamında çay tüketebilirsiniz. Birçok yazarın, şairin ve ressamın konu aldığı bu ürünü hem sıcak hem de soğuk içmeyi tercih edebilirsiniz. Tek ya da karışım çay çeşitlerine ayrıca büyük mutfaklara kiloluk çay çeşitlerine kategoride bulabilirsiniz. 

Çay Çeşitleri Nelerdir?

Aynı çay bitkisini farklı demleme teknikleriyle farklılaştırabileceğiniz gibi sayısı oldukça fazla olan diğer çeşitlerini de tüketebilirsiniz. Herkesin en az bir tane favori çayı vardır ve genellikle kendi evinde hep onu tüketmek ister. Kimisi de her gün başka bir çay çeşidini denemek ister.

Dünyada en çok tercih edilen çay çeşitlerinin en başında siyah çay bulunuyor. Camellia Sinensis isimli bitkinin yapraklarının kurutulmasıyla hazırlanan siyah çay, yetiştiği toprağa göre aroma farklılıkları kazanıyor. Bünyesinde doğal bulunan kafein miktarı yüksek olduğu için sabah saatlerinde uyku sonrası zindelik kazanmak ya da gün içindeki yorgunluklara destek olması için tüketimi tercih edilir. En çok adından bahsedilen diğer ürün ise yeşil çay. Daha çok diyet listeleri ile birlikte tüketimi yaygındır ve siyah çayla aynı bitkiden üretilir. Farklı bitki çeşitleriyle karıştırılarak da aroması hafifleştirilebilir. Son yıllarda adını öğrendiğimiz beyaz çay ise antioksidan bakımından oldukça zengindir. Oolong çayı ise ülkemizde şifası ile dikkat çeken çeşitler arasında. Tadı siyah ve yeşil çay ortasında bir yerde kalıyor. 

Dikkat Çeken Bitki Çayları Nelerdir?

Bitki çayı dediğimizde siyah çayın dışında kalan çeşitler aklımıza geliyor. Sayısız çeşidi olan bitki çaylarının şifası da saymakla bitmez. Keyfimiz olmadığında ya da hastalandığımızda ıhlamur, nane-limon, melise vb çay çeşitlerinden yardın alırız.

Kategoride yer alan ve dikkat çeken bitki çayları arasında ise bir şehrin dokusuna uyum sağlayan; altın otu, gül tomurcuğu, baharatlar ve meyve kurularıyla harmanlanarak hazırlanan İstanbul Çayı, C vitamini yönünden zengin Aşk Çayı, sunumda farklılık arayanlar için Kırmızı Çay vb. birçok çeşit sizleri bekliyor. 

Hayfene ile sofralarınızda çayın keyfi hiç bitmesin…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.