Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Karabiber

 

Hayatın tuzu biberi denir ya işte bu söylemdeki biber: karabiberdir.  Karabiber, dünya çapındaki mutfaklarda sıkça kullanılan, baharatların en popüler olanıdır diyebiliriz. Baharat, tropikal bölgelerde yetişen Piper nigrum bitkisinden elde edilir ve çeşitli renklerde mevcuttur: siyah, beyaz ve yeşil. Ancak, siyah karabiber en yaygın olanıdır.

 

Tarihçesi ise oldukça eskidir ürünün. Mısır ve Roma İmparatorluğu dönemlerinde de kullanıldığı bilinir. Popülerliğini ise Avrupa keşiflerinden sonra kazanmıştır. Kaynaklara bakıldığında birçok ülkenin ticaretinde önemli rol oynadığı görülüyor.

 

Kategoride karabiberin tozu, tanelisi ve limonlusu bulunuyor. Taneli karabiber için ise pratik kullanabileceğiniz değirmen kapağı da var! Ürünü mutfağınızda çok fazla tüketiyorsanız kiloluk gramajlarda alabilirsiniz.

 

Karabiber Nedir?

 

Karabiber, Dünya çapında sevilen bir baharat olup, birçok yemeğinde püf noktasıdır.

 

Karabiber sağlık faydası yüksek bir baharattır. Karabiberi karabiber yapan tadı ve kokusu, içinde bulunan piperin adlı kimyasal bileşendir.  Hastalandığımızda çorbalara şifa için karabiber de eklenir. Bunun sebebi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Sağlık faydaları kadar kullanımı da oldukça çeşitlidir. Bu baharat birçok tarifte boy gösterirken aynı zamanda çay, kahve ve kurabiyelerde de malzeme olarak kullanılır.

 

Karabiber Nasıl Kullanılır?

 

Mutfakların olmazsa olmaz baharatı karabiberin birçok kullanım alanı bulunuyor. Maddelemek gerekirse:

 

*Yemeklere tat ve aroma katmak için kullanılıyor. Karabiber en çok et, tavuk, balık, sebzeler ve çorbalarda kullanılıyor. Yemeğin pişmesine yakın baharatını ekleyebilirsiniz.

 

*Salataların soslarına farklı bir lezzet katmak için tuzla birlikte karabiber de ekleyebilirsiniz. Taze yeşillikle karabiber tadı oldukça güzel oluyor. Özellikle Hayfene’nin limonlu karabiberini salata sosları için tercih edebilirsiniz.

 

*Belki duymayanız vardır ama karabiberi çaylarınıza da ekleyebilirsiniz. Çayın tadını farklılaştırdığı gibi soğuk algınlığınıza da oldukça iyi gelecektir.

 

*Baharatınızı diğer baharatlarla karıştırarak yeni bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz. Hayfene’nin birçok hazır baharat karışımı var ama siz kendinize özel yeni bir karışım oluşturmak istiyorsanız karabiberi de bu karışıma temel lezzet olduğu için ekleyebilirsiniz. Misal, karabiber, kişniş, kırmızı biber, zencefil ve biraz da tarçın sizin gizli karışımınız olabilir.

 

*Çok tercihe edilmese de bazı mutfaklarda karabiber tatlılarda da kullanılıyor. Özellikle bitter çikolata kullanılan yani kakao oranı yüksek tatlılara karabiber baharatını katarak lezzetini farklılaştırabilirsiniz.

 

Özetle, karabiberin kullanımı oldukça geniştir ve yemeklerde, salatalarda, çaylarda ve tatlılarda kullanılabilir. Ayrıca, baharat karışımlarında da kullanılarak farklı tatlar elde edilebilir. Ancak, karabiberin yoğun tadı nedeniyle, kullanırken ölçülü olmak önemlidir.

 

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

 

Tüm baharatlar gibi karabiberin de birçok faydası bulunuyor. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse antioksidan açısından zenginliğinden bahsedebiliriz. Karabiber antioksidan açısından zengindir ve vücudunuzda serbest radikallerle savaşarak hücrelerinizi korumaya yardımcı olabilir. Karabiberin sindirim sorunlarına da şifa olduğu çok eski zamanlardan beri bilinir. Özellikle kabızlık gibi sindirim sorunları yaşadığınız bir dönemdeyseniz karabiber tüketebilirsiniz. Karabiberin içinde bulunan piperin bileşeni metabolizmayı hızlandırır bu da diyet dönemlerinde karabiber tüketirseniz kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

Özetlemek gerekirse karabiber sağlık açısından faydalı bir üründür. Sindirim sağlığına, bağışıklık sistemine, kilo kaybına ve daha birçok problemi çözme konusunda size destek olabilir. En önemlisi yemeklerinizin tadı olur bu da sizi mutlu eder!

 

Karabiber Nasıl Saklanır?

 

Saklama koşulları için en ideal talimatlar aldığınız ürünün üzerinde bulunur. Bunları takip ederek ürününüzü en ideal şekilde saklayabilirsiniz. Karabiberiniz öğütülmüşse ışık görmeyen ve serin bir yer tercih edebilirsiniz. Öğütülmemiş karabiberinizi ise mutfakta direk güneş ışığı almayan yerde raf ömrü boyunca saklayabilirsiniz. Karabiber dayanıklı bir baharattır. Doğru saklama koşulları altında 6 ay ila 1 yıl arasında tazeliğini koruyabilir.

 

Karabiber Fiyatları Nelerdir?

 

Karabiber fiyatları, çeşidine, kalitesine, üretim yeri ve dönemine göre değişiklik gösterir. Öğütülmüş veya taze olması da fiyatta farklılıklara sebep olabilir. Bu nedenle, fiyatları belirlemek için belirli bir rakam vermek mümkün değildir. Ancak, genellikle karabiber, diğer baharatlara kıyasla uygun fiyatlı bir baharattır ve kolayca bulunabilir.

 

Baharat alışverişinizin tamamını Hayfene’den güvenle yapabilirsiniz. Karabiber baharatına ihtiyacınız varsa çeşidine karar verdikten sonra sepete ekleyip kolayca satın alabilirsiniz.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.