Sırala
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Haşhaş

 

Mavi haşhaş, yemeklere ve tatlılara eşsiz bir tat ve göz alıcı bir görünüm katmak için kullanılan farklı bir baharattır. Küçük ve mavi renkteki tohumları ile dikkat çeken bu bitki, yüzyıllardır farklı kültürlerde kullanılan bir baharattır. Mavi haşhaş, hem mutfakta lezzetli yemekler hazırlamak için kullanılırken, hem de sağlık açısından bazı potansiyel faydalar sunmasıyla da ilgi çekmektedir.

 

Kategoriden farklı gramajlarda bulunan haşhaş ürünlerden satın alabilirsiniz.

 

Haşhaş Nedir?

 

Haşhaş, gelincikler familyasından gelen bir bitki çeşididir. Bitkinin çiçekleri genellikle beyaz veya mavi renkte olur. Bitkinin tohumları ise sadece mavidir. Bu sebeple ürüne mavi haşhaş denir. Haşhaş, olgunlaşmış haşhaş bitkisinin kapsül şeklindeki meyvelerinin içinde bulunan küçük tohumlardan elde edilir.

 

Mavi haşhaşın baharata dönüşüm süreci ise tohumların hasat edilmesi, temizlenmesi ve kullanıma hazır hale getirilmesini içerir. Hasat edilen haşhaş bitkisinin tohumları, doğru yöntemlerle temizlenerek diğer maddelerden ayrılır ve ardından kullanılmak üzere paketlenir veya öğütülerek toz haline getirilir. Bu süreç, mavi haşhaşın baharat olarak kullanılabilir hale gelmesini sağlar.

 

Mavi haşhaşın doğal rengi, benzersiz aroması ve karakteristik görünümü, onu mutfaklarda farklı lezzetler denemek isteyenler ve yaratıcı yemek tarifleri oluşturmak isteyenler için ilgi çekici bir seçenek haline getirir.

 

Haşhaş Nasıl Kullanılır?

 

Haşhaş, çeşitli tariflerde aroma ve görsellik vermesi için bu ürünü kullanmak ister. Daha çok unlu mamullerde ürün kullanılır. Ekmek, çörek, börek ve simitlerde haşhaş kullanılır. Tatlı seçeneklerinde ise revani, şekerpare ve reçel haşhaş katılarak yapılabiliyor. Tatlıların üstünü süslemek içinde yine mavi haşhaş kullanılabiliyor. Yoğurtlu soslar hazırlanan salatalara da haşhaş tohumunu ekleyebilirsiniz. Kırmızı et ve tavuk etinde yine bu baharat denenebilir. Farklı baharat karışımları hazırlarken için mavi haşhaş eklenebilir.

 

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

 

Haşhaş içerdiği doğal bileşenlerden dolayı birçok fayda sağlayabilir. Haşhaşın besin değeri oldukça yüksektir. Lif, protein, sağlıklı yağlar, B Vitaminleri ve mineraller gibi vücudun ihtiyacı olan maddeleri barındırır. Antioksidan açısından zengindir ve vücudun kendini korumasına yardımcı olur. Lifli bir gıda olduğu için sindirim sistemine de iyi gelir. Uyku kalitesini destekler. Cilt sağlığına iyi gelir. Ağrı kesici özelliği vardır.

 

 

Haşhaş Nasıl Saklanır?

 

Bir baharattan fayda görmenin en birinci kuralı onu iyi saklamaktır. Ürün bayatlamadan tüm şifasıyla size faydasını verebilir. Kendi ambalajında ya da ağzı hava almayan bir saklama kabında kullanmak için tutulabilir. Her gıda gibi direk gelen güneş ışınların ürün korunmalıdır. Bu sebeple mutfak dolaplarının içi ya da killerler tercih edilebilir. Ürünü koyduğunuz yerin serin ve kuru olmasına dikkat edin. Çok uzun süre ve uzun aralıklarla ürünü tüketmeyi düşünüyorsanız dondurucudan yardım alabilirsiniz.

 

Haşhaşın saklanması konusunda yukarıdaki ipuçlarına dikkat etmek, haşhaşın tazelik ve kalitesini korumanıza yardımcı olacaktır.

 

Haşhaş Fiyatları Nedir?

 

Haşhaş fiyatları ürünün gramajına ve ambalajına göre farklılık gösterebilir. Dönemsel kampanyaları takip ederek ürünü daha uygun fiyata alabilirsiniz.

 

Haşhaş satın almak istiyorsanız öncelikle ürünü sepete ekleyin ve siparişinizi oluşturun.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.