Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Nane

 

Nane, baharat ailesinde popüler bir seçenektir. Lezzeti, yaydığı ferahlık hissi yanında sağlık yararları ve tarihi de oldukça zengindir. Nane, Mısır, Roma ve Yunanistan gibi antik kültürlerde kullanılırmış. O dönemlerde lezzetinden ziyade şifası için tercih edilirmiş. Mide bulantısına, bağ ağrısına ve yaraları iyileştirmek için naneden çare aranırmış.

 

Günümüzde de nane halen birçok tarifte püf noktası olarak karşımızı çıkıyor. Sindirim sorunları yaşadığımızda da ilk aklımıza nane baharatı geliyor. Nane sağlık yararları ve lezzetli kullanımları ile oldukça önemli bir baharattır. Bir sonraki yemek tarifinizde veya sağlık uygulamanızda nane kullanarak, kendinize bir iyilik yapabilirsiniz!

 

Kategoride nane dışında nane karışımı olan nane-limon-yeşil çay karışımına da ulaşabilirsiniz.

 

Nane Nedir?

 

Nane, yaprakları güçlü bir kokuya ve tatlı bir tada sahip olan, küçük ve çok yıllık bir bitkidir. Nane bitkisi kurutulduktan sonra ufalanarak baharat haline dönüştürülüp paketlenir. Rengi yeşilin birbirine yakın tonlarını takip eder. Kuruduğunda da o güzel yeşil rengi kalır. Çayı demlendiğinde de suya yeşil rengini hemen verir. Tadı kadar kokusu da insanı aynen kahveler gibi mest eder. Nane, herhangi bir baharat koleksiyonunun olmazsa olmazıdır ve sağlığınızı desteklemek veya yemeklerinize lezzet katmak istediğinizde mutfağınızda her zaman yer almalıdır.

 

Nane Nasıl Kullanılır?

 

Nane yaprakları hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılabilir. Kurutulmuş nane yaprakları tazesine göre daha yoğun bir lezzete sahiptir ve özellikle sıcak yemeklerde, salatalarda ve çorbalar gibi tariflerde yaygın olarak kullanılır. Misal, Akdeniz tariflerinin birçok çeşidinde nane önemli bir malzemedir. Bunlar zeytinyağlılar olsun sarımsaklı, soğanlı ve domatesli soslar olsun hepsinde özel bir tat sunar. Bazı çikolatalı tatlılarında içinde nane bulunur. Özelikle limonata, soğuk buzlu çay gibi içeceklerde de naneyle çeşitlendirilir.

 

Mideyi rahatlatmak ya da farklı bir çay içmek için ise hızlı bir şekilde nane çayı yapılabilir. Yanında taze meyvelerle ve balla sunulabilir. Bir tutam kurumuş naneye sıcağı çıkmış sıcak su eklenir ve suyu rengine verene kadar ağzı kapalı bir şekilde demlendirilerek içilebilir. Hayfene’nin hazır sunduğu nane-limon ve yeşil çay karışımını bitki çayı seviyorsanız deneyebilirsiniz.

 

Nane, mutfakta çok yönlü bir baharattır ve farklı yemek tariflerinde kullanılarak lezzetli bir tat elde edilebilir. Kurutulmuş nane yaprakları yoğurtlu çorbalarda kaynamaya yakın son demde eklenerek lezzet vermesi sağlanır. Özellikle şifa için yapılan bu çorbalarda nane oldukça etkilidir.

 

Nanenin Faydaları Nelerdir?

 

Eski dönemlerin şifacısı olarak bilinen nane günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor. Baharatların birçoğunda olduğu gibi nane baharatında da antioksidan bulunur. Bu da vücudun birçok hastalıkla mücadele etmesine yardımcı olacağı anlamına gelir. Kusma, bulantı ve ağrı gibi mide sorunlarınız varsa naneyi rahatlamak için tüketebilirsiniz. Bu durumlarda çay olarak tüketilebilir.

 

Nane Nasıl Saklanır?

 

Baharatların şifası için taze saklanması oldukça önemli. Aldığınız ürünün paketinde saklama talimatları bulunur. Takip ederek ürünü son kullanma tarihine dek güvenle tüketebilirsiniz. Kuru nane baharatını serin, kuru ve karanlık bir yerde saklanması gerekir. Ürünü kendi kavanozunda ya da cam kavanozlarda saklayabilirsiniz. Çok sıcaklarda buzdolabına koyabilirsiniz.

 

Nane Fiyatları Nedir?

 

Nane baharatı, bulunabilirliği kolay ve popüler olması nedeniyle genellikle ekonomik bir seçenektir. Fiyatı, ürünün gramajına ve içeriğine göre farklılık gösterir. Ambalajı da fiyatı etkileyen faktörlerden biridir. Genel olarak, nane baharatı, diğer baharatlarla karşılaştırıldığında genellikle daha uygun fiyatlı bir seçenektir.

 

Nane ve çeşitlerini almak için ürünü sepete ekleyin ve kolayca satın alın! Yazın içeceklerin kışın ise çorbaların nanesi bizden, keyfi sizden…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.