Sırala
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.
Toplam 9 ürün görüntüleniyor.

Pul Biber

 

Dünya genelinde birçok farklı yemekte kullanılan pul biber, ülkemizde de sıkça kullanılan bir baharat çeşididir. Tariflere tat ve acılık katmak için eklenir. Tatlandırıcı, koruyucu veya renklendirici kullanmadan sadece biberin kurutulup öğütülmesiyle hazırlanan bir üründür. Ürünün acılığı biberin türünden yani doğal yapısından gelir. Bazı pul biber çeşitleri çok acıyken bazıları orta acı bazıları ise az acıdır. Tatlı olan pul biber çeşitleri de vardır. Kullanılan biber acılığına göre yemeklere katılacak miktarda değişir.

 

Pul Biber Nedir?

 

Biberin, kurutulduktan sonra pul haline gelmesinden dolayı adı pul biberdir. Rengi türüne ve üretim sürecine bağlı olarak değişir. Türk mutfağında birçok tarif pul biber olmadan tamamlanamaz. Çeşitlerine göre kullanım şekilleri ve yerleri değişebilir.

 

Pul Biber Çeşitleri Nelerdir?

 

Pul biber hazırlanma yöntemlerine göre çeşitlendirilir. Kategoride tatlı pul biber, ipek pul biber, ekstra acı pul biber ve ekstra çok acı pul biber çeşitleri bulunuyor. Bu farklı çeşitler, yemeklere ve tariflere farklı tatlar ve acılık seviyeleri eklemek için kullanılıyor. Hayfene İpek Pul Biber, kurutulup öğütülmüş Maraş biberi ile elde edilir. Klasik pul biberlere göre çok daha ince ve yumuşak yapıdadır bu sebeple ipek pul biber denir. Boğazı rahatsız etmeyen, orta seviye acılıkta olan bir baharat çeşididir. Yoğun ve lezzetli biber tadını sevenler için hazırlanmaktadır.

 

Pul Biber Nasıl Kullanılır?

 

Pul biber, Türk mutfağında sıkça kullanılan bir baharattır ve çeşitli yemeklere lezzet ve renk katar. Pul biberin kullanımı oldukça kolaydır ve hem yemeklere hem de salatalara eklenerek tüketilebilir.

 

Pul biberi kullanırken, öncelikle baharatı hangi yemeğe ekleyeceğinizi belirlemelisiniz. Bazı yemeklerde baharatın daha belirgin bir lezzeti istenirken, bazı yemeklerde ise baharatın lezzeti hafif olmalıdır. Bu nedenle, yemeğin tarifine uygun şekilde baharatın miktarını ayarlamak önemlidir.

 

Pul biberin kullanımı, genellikle yemek pişirme sırasında yapılır. Yemeğin pişme aşamasında, yemeğin içine baharat ilave edilerek yemeğe lezzet ve renk katılır. Ayrıca, yemeğin servis edilmeden önce üzerine de baharat serpilebilir.

 

Pul biber, aynı zamanda salatalara da eklenerek tüketilebilir. Salata sosuna veya doğrudan salataya eklenerek baharatlı bir lezzet elde edilebilir. Bunun yanı sıra, bazı atıştırmalıklarda da kullanılabilir.

 

Pul Biberin Faydaları Nelerdir?

 

Pul biberin tadı ve rengi dışında sağlık açısından da oldukça faydası vardır. Acı olan pul biber metabolizmayı hızlandırır. Bunun sebebi ise biberin içinde kapsaisin bulunmasıdır. Ayrıca ürün iştah azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir. Pul biberin içinde C Vitamini bulunur. Ayrıca antioksidan deposudur. Bu sebeple bağışıklık sistemini güçlendirmede ve hastalıklara karşı korumada tüketimi yardımcı olur. Ağrı kesici özelliği de vardır. Sağlıklı bir ürün olsa da aşırı tüketiminden kaçınmak gerekir. Hem tariflerin lezzeti hem de sağlık açısından pul biberin ölçülü tüketilmesi beklenir.

 

Pul Biber Nasıl Saklanır?

 

Pul biber, nemden ve ışıktan uzak bir yerde saklanmalıdır. Biberin renginin ve kokusunun korunması için cam bir kavanozda veya metal bir kutuda muhafaza edilmelidir. Ayrıca, pul biberin tadının etkilenmemesi için sık sık açılmamalı ve tüketim süresine yakın bir tarihte tüketilmelidir. Ürünü satın aldığınız ambalajlarda da saklayabilirsiniz.

 

Pul Biber Fiyatları Nedir?

 

Pul biber fiyatları, üretildiği bölgeye, kalitesine, işlenme şekline ve satın alınacak yerin türüne göre değişiklik gösterir. Yüksek gramajlarda alındığında fiyatlar daha uygun olabilir. Pahalı olan baharat çeşitlerinden değildir. Bu sebeple hemen hemen her mutfakta bulunabilir.

 

Pul biber almak için öncelikle seçtiğiniz ürünleri sepete ekleyin ve daha sonra Hayfene güvencesiyle ürünü sipariş verin.

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.