Sırala
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.
Toplam 6 ürün görüntüleniyor.

Tarçın

 

Tarçın, Cinnamomum ağacının kabuklarından elde edilir ve baharatlar arasında oldukça popülerdir. Ancak tarçın sadece baharat değildir aynı zamanda sağlık yararları açısından da oldukça değerlidir. Geçmişte Hint ve Çin tıbbında kullanıldığı bilinir.

 

Kategoride kabuk ve toz tarçın bulunur. Ayrıca tarçın, elma ve karanfil karışımı özel baharat harmanı da var.

 

Tarçın Nedir?

 

İpek Yolu’nda ticareti yapılan önemli bir baharat olarak da kabul edilir. Avrupa’ya gelişi de bu yolla olmuştur. Tatlılarda, yemeklerde ve içeceklerde tüketilir. Demlenen birçok çay karışımın içine ya da reçele de çubuk tarçın eklenir. Farklı yapısı ve farklı kullanım alanlarıyla tarçın her zaman dikkat çeker.

 

Tarçın Nasıl Kullanılır?

 

Tarçın, lezzeti ve sağlık yararları nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilen bir baharattır. Tatlı tariflerde sıklıkla kullanılırken, aynı zamanda sıcak içecekler, yemekler ve smoothie'ler için de lezzetli bir baharat olarak kullanılıyor.

 

Tarçını kullanırken, kabuklarını doğrayarak veya toz halinde kullanabilirsiniz. Tarçını sıcak süt veya bitki çaylarına ekleyebilir, elmalı tatlılarda, kahvelerde ve hindistancevizi tatlılarında kullanabilirsiniz. Ayrıca, yemeklerde tarçını baharat karışımları ile kullanabilirsiniz. Misal, tarçın, zencefil ve karanfil ile birleştirerek bir baharat karışımı oluşturabilirsiniz.

 

Tarçın, sağlık yararları, lezzeti ve kolay kullanımı nedeniyle birçok kişi tarafından sevilen bir baharattır. Ancak, yüksek dozlarda tüketmekten kaçınmak ve tarçın alerjisi olan kişilerin dikkatli olmaları önemlidir.

 

Tarçın Çayı Nasıl Yapılır?

 

Kaynamış suyun içine 2-3 adet dal tarçın koyarak bir süre demlenmesini bekleyin. Daha aromatik bir lezzet isterseniz tarçınla suyu beraber kaynatabilirsiniz. Çay biraz ılındıktan sonra tadı için bal ekleyebilirsiniz. Hayfene’nin elma, tarçın ve karanfil karışımını da çay gibi demleyebilirsiniz.

 

Tarçının Faydaları Nelerdir?

 

Tarçının bilinen birçok faydası vardır. Antioksidan açısından zengin bir üründür. Kan şekerini dengelediği için sütlü tatlıların üstüne ya da süte karıştırılarak tüketilebilir. Antifungal, antibakteriyel ve antiviral içeriği insan bedenindeki enfeksiyonun çözümünü destekler. LDL değerini düşürerek kalp sağlığını korunmasına yardımcı olur. Ayrıca doğal yapısı beyin fonksiyonlarını da destekler. Baskın bir tat olduğu için ölçüsünü iyi ayarlamak gerekir.

 

 

Tarçın Nasıl Saklanır?

 

Tarçın, uygun şekilde saklandığında taze kalır ve uzun süre kullanılabilir. Serin ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Sıcaklık ve nem baharatın bozulmasına neden olabilir. Kendi paketinde ya da cam bir kavanozda ürün saklanabilir. Saklama kabının hava geçirmez olması önemlidir. Ürünün direk güneş ışınlarını alan bir yerde durmaması gerekir. Bu durum tüm baharatlar hatta gıdalar için geçerlidir. Çubuk tarçını bir rende yardımıyla toz haline de getirip kullanabilirsiniz. Böylelikle ürün daha taze kalır.

 

Tarçın Fiyatları Nedir?

 

Tarçın fiyatları ürünün çeşidine, gramajına, adedine ve ambalajına göre farklılık gösterir. Ekonomik olan baharat grubunda yer alır. Belli zamanlarda gerçekleştirilen kampanyalardan faydalanılabilir. Çok tükettiğiniz bir baharat ise yüksek gramajlarda daha uygun fiyata ürün alınabilir.

 

Tarçın almak istiyorsanız ürünü seçtikten sonra sepete ekleyin ve kolayca hemen satın alın!

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.