Sırala
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.
Toplam 3 ürün görüntüleniyor.

İsot

 

Tatlı acının başrol oyuncusudur isot. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen ve özellikle Gaziantep ve Urfa gibi mutfaklarda kullanılan isot, tatlı acı bir biber türüdür. Görünüm olarak kırmızı biberi andırsa da tadı ve aroması farklıdır. Tariflere karakteristik bir lezzet katan isto, aynı zamanda birçok sağlık faydası da tüketicisine sunar. Ürün aynı zamanda “Urfa biberi” olarak da bilinir ve adını yetiştiği yer olan Şanlıurfa’dan alır. Gaziantep mutfağına özgü olan zahter salatası gibi birçok yemekte isot temel malzemeden rol oynar. Özellikle acı seven herkesin favori baharatıdır.

 

Kategoride farklı gramajlarda ürünü bulabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.

 

İsot Nedir?

 

Doğu bölgesine özgü bir tat olan isot, güneşin altında Urfa biberinin iyice kurutulup kavrulmasıyla elde edilir. Koyu kestane rengine sahip bir baharattır. Hafif tatlı ve acı bir aroması vardır. Biberin içinde bulunan kapsaisin kimyasalların varlığı ağızda sıcaklık artışı sağlar ve acı tadı ortaya çıkarır. Acı tariflerde yemeğin tadını ve karakterini artırmak için kullanılır.

 

İsot Nasıl Kullanılır?

 

İsot kebaplarda, et yemeklerinde, mezelerde, bazı yöresel tatiflerde ve turşularda kullanılır. Yemek yerken içine ya da üstüne tuz gibi serpilerek de kullanılır. Masada herkes eşit oranda acı tadını sevmiyorsa genelde tuz gibi kişinin isteğine bırakılır. Farklı baharat karışımları oluştururken isot içine dahil edilebilir. Misal; kekik, isot, tatlı kırmızı biber ve tuz. Bazı tatları ortaya çıkarmak için isot baharatının acılığından faydalanılabilir. İçeceklerde de bazı tatlı tariflerinde de yine isot malzeme olarak tercih edilebilir.

 

İsotun Faydaları Nelerdir?

 

İsotun kendi kimliği dışında acı oluşundan kaynaklı ilk akla gelen faydası metabolizmayı hızlandırıyor oluşudur. Genelde kilo kayvetmek isteyen kişiler yoğurt gibi cacık gibi yemek eşlikçilerinin içine isot ekleyerek metabolizma hızlarını destekleyebilirler. Antioksidan bakımından oldukça zengin olan ürün vücuttaki serbest radikallerin hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan bu ürün bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir. Özellikle vücut ısısını desteklemek için acı olan isot tüketilebilir. Yüksek lif içerdiği için sindirim sistemine iyi gelir. İçinde bulunan kapsaisin maddesi sadece ağızda acı tadının çıkmasını sağlamaz ayrıca eklem ağrılarının hafiflemesine de yardımcı olur. Yine bu madde sayesinde kalp sağlığı da desteklenir.

 

Bu nedenlerden dolayı, isotun tüketimi sağlık açısından faydalıdır. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu ya da rahatsızlığı olan kişilerin tüketmeden önce doktorlarına danışmaları önerilir.

 

İsot Nasıl Saklanır?

 

İsot, doğru şekilde saklanmadığında hızlıca kuruyabilir ve lezzetini kaybedebilir. Bu nedenle, isotu taze tutmak için uygun şekilde saklamak önemlidir. İsotun tazeliğini korumak için, buzdolabında saklayabilirsiniz. İsotu satın aldıktan sonra hemen buzdolabına koyun ve cam kavanoz içinde hava almayacak şekilde saklayın. İsot, bu şekilde uzun süre dayanabilir. Baharatlar uzun raf ömrüne sahip ürünlerdir. Bu sebeple doğru saklama koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Ürünü aldığınız ambalajlarda mutfakta serin ve karanlık bir dolapta da saklayabilirsiniz. En ideali ise mutfakların kiler bölümünde isot gibi baharatların tutulmasıdır. Bu koşullar altında ürünün üzerinde yazan son kullanma tarihine dek afiyetle tüketebilirsiniz.

 

 

İsot Fiyatları Nelerdir?

 

İsot, bizim mutfaklarımızda hemen hemen her gün tüketilen bir baharat çeşididir. Tuz ve karabiber kadar kullanımı aktiftir. Masalara tuz, karabiber ve isot serpilmesi için konulur. İsot fiyatları ürünün kalitesine, miktarına ve nasıl ambalajlandığına göre farklılık gösterir. Çok tüketilen isotun yüksek gramajlarda satıl alınması daha ekonomik olacaktır.

 

Hangi isot çeşidini alacağınızı seçtikten sonra ürünü sepete ekleyip Hayfene güvencesiyle hızlıca alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.