Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Karanfil

 

Mutfaklarda kullanımı oldukça eski tarihlere dayanır. Asya’da binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır ve o zamanlardan beri birçok kültürde önemli bir baharat olarak kabul edilmektedir. Bugün, dünya genelinde birçok mutfakta yaygın olarak kullanılan baharat sağlıklı bir ürün olması nedeniyle de popülerdir. Farklı baharatlarla birleştirilerek de kullanılır.

 

Kategoriden baharatın toz ve tomurcuk haline farklı gramaj seçenekleriyle ulaşabilirsiniz.

 

 

Karanfil Nedir?

 

Karanfil, tropikal iklimlerde yetişen, karanfil ağacının çiçek karanfillerinden elde edilen bir baharattır. Botanik ismi Syzygium aromaticum olan bu ağaç, 10-15 metre boyunda, yeşil yapraklı ve beyaz çiçekleri olan bir ağaçtır. Aromatik yağı ve baharat olarak kullanılan karanfil, çiçek tomurcuğu halinde toplanır ve kurutulur. Kurutulduktan sonra, çiçek tomurcuklarına karanfil denir ve baharat olarak kullanılır. Ürün öğütülerek toz halinde de tüketilebilir. Tatlılarda, yemeklerde ve içeceklerde baharat o zengin lezzetiyle bulunabilir.

 

Karanfil Nasıl Kullanılır?

 

Karanfil, lezzet verici ve aroma arttırıcı olarak kullanılan bir baharattır. Genellikle tatlı ve tuzlu yemeklerde, soslarda, turşularda, çorbalarda, içeceklerde ve tatlılarda kullanılır.

 

Karanfil taneleri kırmızı et tariflerinde özellikle kullanılır. Çorbalarda ve soslarda ise karanfilin tozu tercih edilebilir. Tatlılarda ise tarife göre karanfilin çeşidi değişebilir. Şerbetine ya da sosuna tane karanfil lezzet vermesi için kullanılır. Daha sonra içinden süzülerek çıkartılır. Toz karanfil ise baharatlı kurabiyeler ve keklerde tercih edilebilir. Sıcak içeceklerde ise yine ürünün tane olanı kullanılır.

 

Karanfil baharatı, keskin bir tat ve aroma verdiği için yemeklerde dikkatli kullanılmalıdır. Genellikle çok miktarda kullanmak yerine, yavaş yavaş baharat eklemek daha iyi sonuçlar verebilir.

 

Karanfilin Faydaları Nelerdir?

 

Karanfil, sağlık açısından birçok faydası olan doğal bir baharattır. Ağrı kesici özelliği en popüler bilinen faydasıdır. Diş ağrısı ya da baş ağrısını hafifletmek için karanfil kullanılabilir. Antioksidan özelliği vardır ve bu sebeple vücudun hastalıklara karşı savunmasına yardımcı olur. Anti-inflamatuar özellikleri sayesinde ise vücuttaki iltihaplanmayı azaltabilir. Sindirim sağlığı içinde baharattan yardım alınabilir. Hazımsızlık ve gaz problemleri yaşıyorsanız karanfilin çayını tüketebilirsiniz. Karanfilin en çok bilinen ikinci faydası ise nefes açıcı özelliğinin olmasıdır. Özellikle soğan vs gibi kokulu gıdalardan sonra tomurcuk ağızda çiğnenirse nefesi temizler. Soğuk algınlığı ve grip gibi dönemlerde de ürünün bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

 

 

 

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Karanfil çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Kaynayan bir fincan suya 2-3 tane karanfil tomurcuğu atılır ve ağzı kapatılarak 5 ila 10 dakika arası bekletilir. Daha sonra çay içime hazırdır. Tatlandırmak isterseniz içine bal koyabilirsiniz ya da yanında dilim meyve tüketebilirsiniz.

 

Karanfil Nasıl Saklanır?

 

Kurutulmuş karanfiller serin, kuru ve karanlık bir yerde hava almayacak şekilde saklanmalıdır. Cam kavanozlar veya hava almayan kaplar idealdir. Kurutulmuş karanfiller, doğru şekilde saklandıklarında yaklaşık 6 aydan 1 yıla kadar tazeliğini koruyabilirler. Satın aldığınız Hayfene ambalajlarında da ürünü bitene kadar tutabilirsiniz.

 

Karanfil Fiyatları Nedir?

 

Baharatların fiyatları tedarik edildiği bölgeye, kalitesine, miktarına ve çeşidine göre belirlenir. Karanfil baharatı fiyatı yüksek olmayan çok yaygın kullanılan bir baharat çeşididir. Ancak, bazı baharat çeşitlerine göre karanfil daha yüksek fiyata sahip olabilir.

 

Karanfil almak istiyorsanız öncelikle istediğiniz ürünleri sepete ekleyin ve Hayfene güvencesiyle hızlıca satın alır.

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.