Sırala
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.
Toplam 5 ürün görüntüleniyor.

Zahter

 

Doğanın büyülü lezzetlerine bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? Eşsiz bir bitki olan zahter, kara kekik ya da dağ kekiği olarak da bilinir. Akdeniz bölgesinde köklü bir geçmişi olan ve farklı kültürlerde farklı isimleri olan bir baharat çeşididir. Ürün Akdeniz, Orta Doğu, Türkiye ve Yunan mutfaklarında yaygın bir şekilde kullanılır. Yoğun bir aroma ve karakteristik bir lezzete sahip olan bu baharat kekik tadına göre daha keskindir.

 

Kategoride zahter yapraklarından hazırlanan baharatı ve kahvaltılık zahter çeşitleriyle satışa sunuluyor. Kahvaltılık zahterin içinde sumak, susam, kekik ve zahter karışımı bulunuyor. Zahter baharat olarak tüketildiği gibi çayı da içiliyor.

 

Zahter Nedir?

 

Ballıbabagiller ailesine ait bir ot olan zahter, kekikten daha acı ve serttir. Orta çağ döneminde cesaret sembolü olduğuna inanılırdı. Bu sebeple şövalyeler tarafından zırhlarında bulundurulurdu. Toprakta yetişen bu bitki hasar edildikten sonra kurutulur. Daha sonra yaprakları öğütülerek baharat formuna kavuşturulur. Birçok tarifte keskin lezzeti için kullanılır.

 

Dağ kekiği lezzeti kadar faydası olan da bir üründür. Antioksida ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde bağışıklığa katkı sağladığı bilinir. Keskin kokusu ise zihne iyi gelir. Aynı zamanda sindirim sitemini de desteklemesi etkileri arasındadır.

 

Zahter Nasıl Kullanılır?

 

Zahter farklı mutfaklarda farklı şekillerde tüketilebilir. Yemeklerde baharat olarak tercih edilir. Özellikle et, sebze ve yoğurt bazlı yemeklerde kullanımı yaygındır. Kuzu, tavuk veya dana gibi et tariflerinde zahter kullanılarak lezzet katılabilir. Orta Doğu mutfaklarında baharat ekmek ya da ince lavaş üstüne serpilerek kullanılabilir. Ya da kahvaltı sofralarında ekmek önce zeytinyağına daha sonra Hayfene Kahvaltılık Zahter karışımına bandırılarak yenilebilir. Süzme yoğurda baharat eklenerek yine lavaş üstü tüketilebilir. Sevdiğiniz peynirleri bu tariflere dahil ederek lezzeti artırabilirsiniz. Et, salata ya da kızartmaların üstüne yoğurtlu sos hazırlarken zahter baharatını da kullanabilirsiniz. Et için marina sosu hazırlıyorsanız yine zahter dağ kekiği ya da kahvaltılık karışımı tarife dahil edebilirsiniz.

 

Zahter Çayı Nasıl Hazırlanır?

 

Siz de bitki çayı sevenlerdenseniz zahteri çay olarak demleyip tüketebilirsiniz. Bir fincan sıcağı çıkmış kaynar suya bir tatlı kaşığı dağ kekiği ekleyin. Bir süre demlenmesini bekledikten sonra süzerek çayı içebilirsiniz. İçine bal ya da pekmez gibi doğal şekerler ekleyebilirsiniz. Ya da soğumasını bekleyip buz ilave ederek soğuk çay olarak içebilirsiniz. Zahter çayına süt ya da bitkisel sütleri de ekleyerek farklı bir çay tarifi ortaya çıkarabilirsiniz. Ara öğünlerinizde bu çayı tüketirken yanında atıştırmalık olarak kuru meyve ya da yemiş tercih edebilirsiniz.

 

Zahterin Faydaları Nelerdir?

 

Baharatlar doğanın bize sunduğu küçük mucizelerdir. Doğal yapılarında birçok şifa bulunur. Zahter de şifası bol bir bitkidir. Yemeklere dahil ederek ya da çayını içerek bu şifadan faydalanabilirsiniz. Zahterin içinde bulunan doğal bileşenler bağışıklığınızı güçlendirmede size yardımcı olabilir. Vücudun hastalıklarla savaşmasında güç sağlayabilir. Antioksidan özelliğinden dolayı hem bedene hem de cilde iyi gelir. Sindirim sistemine yardımcı olabilir. Kokusu solunum sistemine faydalı olabilir. Ya da çayı içildiğinde öksürük ve boğaz ağrısı gibi hastalıklara iyi gelebilir.

 

Zahter Nasıl Saklanır?

 

Baharatların çoğu sabit ısıda, karanlıkta ya da direk ışık almayan yerlerde ve nemsiz ortamlarda saklanmalı. Bazı baharatlar buzdolabında saklanabilirken bazıları buna uygun değildir. Zahter buzdolabında hatta dondurucu da saklanabilir. Baharatlar bitkinin kurutulması sonucu oluştuğu için raf ömrü uzun ürünlerdir. Bu sebeple az tükettiğiniz baharatları daha düşük gramajlarda alabilir çok tükettiğiniz ürünleri ise kiloluk ambalajlarda satın alabilirsiniz. Her kahvaltı da zahter karışımı tüketmek istiyorsanız mutlaka yüksek gramajlarda satın alabilirsiniz. Ürünün saklanmasında kullanma deneyimi oldukça önemlidir ve yol göstericidir. Ürün kendi Hayfene ambalajında saklanabileceği gibi hava almayan cam kavanozlarda da durabilir.

 

Zahter Fiyatları Nedir?

 

Zahter fiyatları ürünün gramajına, içeriğine ve ambalajına göre farklılık gösterir. Kekik baharatına göre bütçesi biraz daha yüksek olabilir. Ürünü avantajlı fiyatlarla almak isterseniz dönemsel kampanyaları takip edebilirsiniz.

 

Ürünü almak için öncelikle sepete ekleyin ve Hayfene güvencesiyle hızlıca satın alın. Sizin de mutfaklarınız ve tarifleriniz baharatsız kalmasın!

 

 

 

 

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.