Sırala
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.
Toplam 4 ürün görüntüleniyor.

Sumak

 

Akdeniz mutfağının vazgeçilmez baharatlarından biri olan sumak, kendine özgü ekşi tadıyla özel bir baharat şöleni yaşatır. Sumak, sumak ağacının kırmızı meyvelerinden hazırlanır. Ekşi tadını da bu meyvenin özünden alır. Tam tadını tarif etmek gerekirse doğal bir asidik tat ve ferahlatıcı bir aroma ile yemeklere benzersiz lezzet katan sumak, aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

 

Sumağın tarihçesi oldukça eskiye dayanmaktadır. Antik çağlardan bu yana kullanılan sumak, Orta Doğu, Akdeniz ve Güney Asya gibi bölgelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sumak, Osmanlı mutfağında da sıkça kullanılan bir baharat olmuştur ve günümüzde de birçok Orta Doğu ve Akdeniz mutfağında önemli bir yer tutmaktadır.

 

Sumak kategoride farklı gramajlarda satışa sunuluyor. Ürünün 45 gramlık, 150 gramlık, 500 gramlık ve 1 kiloluk seçenekleri var!

 

Sumak Nedir?

 

Sumak, yabani bir bitkinin meyvesinden hazırlanır. Meyve kırmızı ya da mor renkli olabilir. Sofra tuzuyla birlikte öğütülerek baharat haline getirilir. Baharatın rengi koyu kırmızıdır ve ekşiliğiyle Ortadoğu’nun en çok bilinen baharatı olmuştur.

 

Sumak genellikle toz başka bir tabirle pul formunda hazırlanarak satışa sunulur.

 

Sumak, genellikle toz veya pul formda satılmaktadır ve kuru ve serin bir yerde, hava almayacak şekilde saklanmalıdır. Ayrıca, taze sumak meyveleri tüketilmeden önce iyice kurutulmalıdır. Sumak, salatalar, mezeler, et yemekleri, pilavlar ve çeşitli soslar gibi birçok yemekte kullanılabilir.

 

Sonuç olarak, sumak, kendine özgü ekşi tadı, aromatik kokusu ve sağlık yararları ile dikkat çeken bir baharattır. Zengin tarihi ve geniş kullanım alanıyla sumak, mutfaklarda lezzetli yemekler hazırlamak için tercih edilen önemli bir baharat olarak bilinir.

 

Sumak Nasıl Kullanılır?

 

Sumak kendine özgü ekşi tadı ve aromatik kokusu ile birçok tarifte kullanılabilir.

 

Baharatlar bazı salata soslarında kullanılır. Sumakta hazırlayacağınız Akdeniz salata sosunda ya da bu ekşi tadı istediğiniz herhangi bir salatanın içinde malzeme olarak tercih edilebilir. Salata yeşillikleri, kuru domates, salatalık gibi lezzetlerle sumak tadını harmanlayabilirsiniz.

 

Özellikle yoğurt kullanılan mezelere sumak eklenebilir. Cacık, kuru cacık, humus ve muhammara gibi lezzetlere ekşi tat ve aroma katmak için sumak kullanabilirsiniz.

 

Et ve tavuk tariflerinde sumak ekşisi lezzete dahil edilebilir. Etleri marina etmeden önce hazırladığınız sosun içine sumak ekleyebilirsiniz.

 

Geleneksel lezzetlere kendi dokunuşunuzu eklemek istiyorsanız beyaz pirinç pilavına sumak ekleyerek ekşi tadını ekleyebilirsiniz. Bu tarife farklı baharatları da dahil edebilirsiniz.

 

Her şeyi lezzetlendiren joker soslar vardır. Bu soslara sumak ekşisini de ekleyebilirsiniz.

 

Kızartmaların domates sosuna sumak baharatı eklenebilir. Patates salatası, patates kızartması, sebze kızartmaları gibi birçok kızartma seçeneğine bu farklı tadı dahil edebilirsiniz.

 

Birçok baharat gibi sumakta tariflerde ölçülü kullanılması gerekir. Yoğun bir lezzeti olan baharatlar özellikle daha dikkatli tariflere eklenmelidir.

 

Sumağın Faydaları Nelerdir?

 

Sumak tadı dışında sağlığa olan faydalarıyla da bilinir. Antioksidan oranı oldukça yüksek baharatlardan biridir. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir bu da bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmaların büyümesini engelleyebilir. Gaz, şişkinlik ve sindirim sorunlarına karşı sumak iyi gelebilir.

 

Sumak Nasıl Saklanır?

 

Sumak, doğru koşullarda saklandığında ilk gün gibi taze ve lezzetli kalabilir. Her baharatta olduğu gibi sumak hava geçirmeyen kapta saklanmalıdır. Hayfene’nin kendi ambalajında saklayabileceğiniz gibi cam kavanozlarda da ürünü tutabilirsiniz. Kavanozu cam önü, masa üstü ve tezgâh üstü gibi yerlerde tutmayın. Güneş ışını direk ürüne geldiğinde ürün bozulabilir. Serin ve kuru bir mutfak dolabında ya da kilerde saklayabilirsiniz. Sumak buzdolabında saklanan baharatlardan değildir. Sumağı yukarıdaki yöntemlere dikkat ederek doğru koşullarda saklayabilir ve tazeliğini koruyabilirsiniz. Herhangi bir baharat gibi, sumağı da üreticinin talimatlarına ve son kullanma tarihine göre kullanmak önemlidir.

 

Sumak Fiyatları Nedir?

 

Sumak fiyatları ürünün gramajına ve ambalajına göre farklılık gösterir. Sumak fiyatı yüksek nadir bulunan baharatlar arasında olmadığı için her mutfakta sıklıkla bulunur. Uygun saklama koşulları altında sumak oldukça raf ömrü uzun bir üründür. Bu sebeple daha uygun fiyatlara satılan kiloluk paketlerde sumak alabilirsiniz.

 

Sumak almak için öncelikle ürünü sepete ekleyin ve Hayfene güvencesiyle ürünü kolayca satın alın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.